Akademia 95-lecia Kolejowego Klubu Wodnego 1929 – święto tradycji, sukcesów i pasji kajakarskiej.
23 listopada 2024 r. w sali bankietowej Hotelu Vistula w Krakowie, na terenie przystani wodnej odbyła się uroczysta akademia z okazji 95-lecia Kolejowego Klubu Wodnego 1929 (KKW-1929). Wydarzenie to zgromadziło znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, środowiska kajakarskiego z całej Polski oraz członków i sympatyków klubu. Uroczystość była nie tylko okazją do upamiętnienia bogatej historii jednego z najstarszego klubów kajakowych w Polsce, ale również do uhonorowania osób, które przez lata przyczyniały się do rozwoju tej wyjątkowej organizacji.
Uroczystego otwarcia akademii dokonał Józef Dyda, który zaprosił poczet sztandarowy. Następnie prezes KKW-1929 Krzysztof Racułt przywitał zgromadzonych gości, podkreślając wyjątkowość jubileuszu:
– „95 lat działalności to powód do dumy i refleksji. To historia pasji, determinacji i wspólnoty, które budowały fundamenty naszego klubu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy byli częścią tej drogi – od pionierów kajakarstwa po obecne pokolenia zawodników i działaczy” – powiedział K.Racułt.
Laudacja przypomniała kluczowe momenty w historii klubu, który od 1929 roku nieprzerwanie promuje kajakarstwo w Polsce, organizuje spływy i wychowuje wybitnych mistrzów sportu. Wspomniano również o pionierach i budowniczych klubu takich jak Marian Plebańczyk, Jerzy Ciesielski, przyjaciel Karola Wojtyły, czy Tadeusz Pilarski, którego imieniem nazwano Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu.
Uhonorowanie zasłużonych
Podczas akademii uhonorowano osoby zasłużone dla klubu oraz polskiego sportu kajakowego.
Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Piotra Świeżego, Pełnomocnika Wojewody Małopolskiego ds. Odznaczeń Państwowych, otrzymał Krzysztof Racułt za działalność społeczną na rzecz rozwoju i promocji sportu.
Honorowe Odznaczenie Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia, które wręczył Stanisław Kracik Wiceprezydent Miasta Krakowa zostały przyznane: Jolancie Kwincie, Michałowi Skórce, Annie Kopeć-Kąkol i Ryszardowi Piątkowi.
Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski, wręczone przez Szczęsnego Filipiaka Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, otrzymali: Złoty Krzyż Małopolski : Krzysztof Racułt, Teresa Monkiewicz. Srebrny Krzyż Małopolski: Dorota Włosik i Marek Paliś.
Honorowe Odznaczenia Polskiego Związku Kajakowego wręczył prezes PZKaj. Grzegorz Kotowicz. Wyróżnieni zostali: Anna Kudła, Dominika Sitarz, Monika Dudek, Tomasz Kupczyk oraz Janusz Żyłka-Żebracki.
Wręczono również jubileuszowe medale „Za zasługi” dla działaczy i sympatyków KKW-1929, które podkreślają wkład wielu osób w budowanie świetności klubu.
W przemówieniu Grzegorz Kotowicz podkreślił znaczenie KKW-1929 w historii polskiego kajakarstwa:
– „Kolejowy Klub Wodny 1929 jest kolebką naszego sportu. To tutaj zaczęła się historia polskiego kajakarstwa, a wartości, które promujecie, są fundamentem naszej dyscypliny. Gratuluję wspaniałego jubileuszu i życzę kolejnych lat pełnych sukcesów”.
Akademia zakończyła się wspólnym zdjęciem oraz podziękowaniami dla trenera Bogusława Birosa i wybitnych sportowców Adrianny Kąkol i Alexa Boruckiego, którzy godnie reprezentują barwy klubu. Wieczór był czasem nie tylko wspomnień, ale także impulsem do dalszego rozwoju. Z takim dziedzictwem i społecznością KKW-1929 jest gotów na kolejne wyzwania i sukcesy.
Polski Związek Kajakowy pragnie wyrazić ogromne uznanie dla Kolejowego Klubu Wodnego 1929 za wkład w rozwój kajakarstwa. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia oraz w działalność klubu na przestrzeni lat. Niech historia KKW-1929 będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń sportowców i działaczy. Jubileusz 95-lecia zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiego kajakarstwa!
Autor: Dominika Sitarz
Fot. Piotr Adamczyk